SEMINARSKI MATURSKI I DIPLOMSKI RADOVI

seminarski
Bavimo se izradom materijala (seminarski, maturski, maturalni, diplomski, master i magistarski radovi) po Vašoj želji. Okupili smo ozbiljan i dokazan tim saradnika usavršen za izradu radova iz: ekonomije, bankarstvo, istorija, geografija, informacioni sistemi, računarske mreže, hardver, inteligencija, turizam, menadžment, fizika, informatika, biologija .  Gotovi radovi ovde...
Da li ste zadovoljni kvalitetom i brzinom naše usluge?
 

Broj posetilaca

Trenutno aktivnih Gostiju: 14 
Logistika u medjunarodnom marketingu PDF Ispis

Sadržaj:


Uvod - Problematika logistike.. 1

Definisanje marketing logistike.... 3

Efikasnost logistike...... 5

Tema - Logistika u međunarodnom marketingu. 8

Značaj i uloga logistike u MM-u........ 8

Logističke aktivnosti u MM-u.... 12

Posrednici i logika MM logistike..... 18

Operativni logistički menadžment u MM-u...... 23

Pristupi upravljanja logističkim procesom u MM-u...... 24

Integralni pristup........ 25

Just in time i MRP sistemi upravljanja... 28

Zaključak...... 33

LITERATURA... 34

 

Uvod
Problematika logistike

 

 

"Logistika je proces kojim se ljudski napor i odgovarajući izvori usmeravaju ka cilju strategije i podržavanju trupa na bojištu."

 

Logistika prekriva niz poslovnih aktivnosti usmerenih na odvijanje procesa fizičkih tokova sirovina i repromaterijala od izvorišta do mesta prerade gotovih proizvoda,kao i tokove gotovih proizvoda do krajnjih potrošača. U pitanju su, pre svega, aktivnosti transporta, skladištenja, držanja zaliha, manipulacija sa robom, pakovanja itd. Ove aktivnosti su neizbežan preduslov odvijanja distributivnih i  proizvodnih procesa reprodukcije proizvoda u robnoj privredi.

 

U savremenim uslovima, koje karakterišu procesi globalizacije svetske privrede, brzog razvoja i primene novih tehnologija i informatike, obim logističkih aktivnosti, koje podržavaju distribuciju ogromnog asortimana i količine proizvoda na sve veće udaljenosti, kontinuelno i dinamično se povećava. Paralelno sa tim narastaju privredni i poslovni resursi (materijalno tehnički, finansiski, ljudski) angažovani na obavljanju ovih aktivnosti, kao i troškovi obavljanja logističkih poslova na mikro i makro nivou. Ti troškovi, početkom 21. veka već dostižu nivo oko 4 biliona dolara odnosno oko 15% sbetskog bruto društvenog proizvoda. I u apsolutnom i u relativnom smislu logistika danas predstavlja izuzetno značajan deo sveukupnog svetskog biznisa. (tabele 1, 2)

 

Efektivnost i efikasnost obavljanja logističkih aktivnosti bitno opredeljuje konkurentnost i profitabilnost poslovanja svih privrednih subjekata, posebno proizvođača i distributera proizvoda. Efikasnost i efektivnost se ne mogu obezbediti bez velikih napora usmerenih na kvalitetno upravljanje logističkim aktivnostima i procesima. Upravljanje tim aktivnostima i procesima je dugo, sve do 60-tih godina 20. veka bilo zanemarivano, da bi poslednjih 20-tak godina, upravo razlozi konkurentnosti i profitabilnosti, logistiku izbacilo u najbitnije domene upravljanja poslovanjem firmi.

Kako sa praktičnog tako i sa teoriskog aspekta upravljanje logistikom je danas nasušna praktična potreba, ali i veliki izazov za teorisko-metodološka istraživanja. Upravljanje logitikom je veoma kompleksno pitanje, koje zahteva interdisciplinarni pristup.

 

                Tabela 1. Učešće logističkih troškova u DBP-u

 

GODINA

APSOLUTAN IZNOS

(milijarde dolara)

RELATIVNO

UČEŠĆE (u %)

1971

230

26

1978

400

20

1990

600

11

1994

660

9,8

1999

920

9,9

        

         Tabela 2. Visina i učešće troškova logistike u DBP-u Britanije

 

 

1976

1986

 

Troškovi zaliha

   

    9.955.000.000₤

 

  21.896.000.000₤

 

Troškovi skladištenja i manipu.

 

  11.448.000.000₤

 

  25.179.000.000₤

Troškovi

transporta

 

    9.940.000.000₤

 

  25.478.000.000₤

Ukupno troškovi

logistike

 

  31.343.000.000₤

 

  72.553.000.000₤

Bruto nacionalni

proizvod

 

113.790.000.000₤

 

319.089.000.000₤

% učešća troškova

zaliha

 

                   8,7%

 

                   6,7%

% učešća troškova

skladištenja

 

                 10,1%

 

                   7,9%

% učešća troškova

transporta

 

                   8,7%

 

                   8,1%

% učešća troškova

logistike

 

                 27,5%

 

                 22,7%

Definisanje marketing logistike

 

 

Marketing logistika (fizička distribucija) je uži pojam od distribucije i obuhvata aktivnosti fizičkog pokretanja proizvoda od proizvođača do potrošača odnosno korisnika. U prodaji robe razlikuju se komercijalna aktivnost gde spada zaključivanje ugovora o kupoprodaji i aktivnosti fizičke distribucije koje slede komercijalne aktivnosti i obuhvataju aktivnosti fizičkog prevoza robe od proizvođača do potrošača i korisnika. Mora se posmatrati kao deo ukupne aktivnosti preduzeća koje je marketing orijentisano. Prema Lejzeru podsistem logistike ima dve važne komponente: ukupni sistem transporta i ukupni sistem skladištenja.

 

Logistika u preduzeću je prvenstveno orijentisana na kretenje i stokiranje proizvoda i snabdevanje. Bavi se izuzetno i kretanjem ljudi.

Smatra se da poslovna logistika obuhvata sve aktivnosti koje omogućavaju kretanje proizvoda i koordinaciju ponude i tražnje uključujući dotur proizvoda na vreme i mesto koje odgovara potrošaču odnosno korisniku. Tražnja se identifikuje na osnovu naloga i informacija istraživanja tržišta. Za logistiku su potrebni uređaji za držanje i manipulisanje proizvodima, kao i za prenošenje, obradu i čuvanje logističkih informacija.

Logistika se u literaturi različito definiše. Vrlo često se pojmovi fizička distribucija i poslovna logistika koriste kao sinonimi. Po nekima je logistika poslovna funkcija kao marketing i finansije što se osporava sa razlogom. Naime, logistika je pre sistemski način razmišljanja o problemu toka materijala u preduzeću. U tome smislu je marketing logistika koja se bavi kretanjem gotovih proizvoda odnosno fizička distribucija, deo poslovne logistike koja uključuje i bavljenje sirovinama, energijom i reprodukcionim materijalom.

Fizička distribucija odnosno marketing logistika, sve više dobija na značaju kao aktivnost ne samo marketinga, već i nacionalne privrede. Pri masovnoj proizvodnji i potrošnji rastu troškovi fizičke distribucije uopšte, a posebno transporta i skladištenja. Vrlo je složeno upravljati zalihama i skladištima i doturati robu na mesto i u vreme koje odgovara kupcima. velike su promene u kanalima prodaje. Posebno za potrošna dobra. Da se savladaju složeni problemi potrebno je koristiti računar.

 

 

 

 

Налог потрошача

 

Паковање

и

испорука

 

Складиштење

и

чување

 
Oval: Потрошач

Транспорт

до

потрошача

 

Транспорт

до

складишта

 

Производња производа

 

Терминирање производње

 

Контрола призводње и наступа

 

Улаз налога

 

 
Slika 1. Aktivnosti logistike

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svrha sistema logistike (fizičke distribucije) je da se obezbede tri aspekta usluga potrošača: raspoloživost, blagovremenost i kvalitet. Raspoloživost znači imati pravi proizvod na pravom mestu, i u pravo vreme. Raspoloživost se često meri kao procenat vremena u kome se proizvod nalazi na zalihama. Blagovremenost implicira sposobnost da se ispuni nalog toliko brzo koliko to potrošač želi. Kvalitet znači isporuku proizvoda u željenim uslovima. Kvalitet nedostaje ako je proizvod oštećen. Veličina ili boja ukazuju na to da je isporučen pogrešan proizvod. Preduzeće koje kreira dobar proizvod, promoviše ga i odredi konkurentnu cenu, ne može sebi dozvoliti kasnu isporuku ili oštećenje proizvoda.

 

Određeni faktori uticali su da dođe do veće efikasnosti u fizičkoj distribuciji. Računari su uprostili sistem komuniciranja između učesnika u procesu fizičke distribucije i omogućili da se smanje zalihe kako kod proizvođača i posrednika, tako i kod potrošača. Napredak u pakovanju proizvoda doprineo je da se smanje troškovi pakovanja i osiguranja robe. Daleko se više štedi na prostoru, smanjuju se oštećenja robe, i olakšava rukovanje robom kada je pakovanje adekvatno. Napredak u transportu, posebno udruženi transport, učinio je nepotrbnim skladišenje robe velike vrednosti a malog obima. Korisnik ove proizvode mora danas da dobije blagovremeno od prodaje od proizvođača ili posrednika koji ne moraju biti blizu locirani ili imati skladišta locirana po celoj teritoriji. Kombinovan transport i opremljenost transporta za prevoz određenih vrsta proizvoda uticali su na veću efikasnost fizičke distribucije.

 

 

Efikasnost logistike

 

Fizička distribucija (marketing logistika) treba da omogući efikasno snabdevanje potrošača odnosno korisnika uz što niže troškove. Troškovi fizičke distribucije su deo troškova marketinga koji se odnose na fizičko pokretanje, čuvanje i manipulaciju proizvodima od proizvođača do potrošača odnosno korisnika proizvoda. Troškovi se mogu odvojeno tretirati od kvaliteta usluge, bitno je ispoštovati rokove isporuke, da se pošalje tražena roba po specijalnim instrukcijama kupaca. Troškovi komuniciranja su često značajni da se obezbedi efikasnost fizičke distribucije. Pouzdanopst isporuke je aspekt fizičke distribucije kome se kod određenih proizvoda pokazuje posebna pažnja. Posebno je efikasnost teško obezbediti kod držanja potrebnih zaliha gotovih proizvoda, blizu optimalnog nivoa. Ustvari, marketing logistika je pretežno sistem kretanja zaliha gotovih proizvoda.

 

Fisk navodi mišljenje dva autora koji su sugerisali četri pravila od kojih trbeba polaziti pri odlukama o fizičkoj distribuciji ako se želi da se smanje troškovi:

-             Pravila komuniciranja, u cilju svođenja na najmanju meru troškova informacija koje se koriste u aktivnostima kupovanja, alokacije i koordinacije.

-             Pravila o zalihama koje imaju za cilj da se svedu na najmanju meru troškovi oko naručivanja, držanja robe u skladištima i gubici pri prodaji.

-             Pravilo za rukovanje materijalom da bi se locirale zalihe u cilju svođenja na najmanju moguću meru troškova oko prostora, vremena i uloženog napora u skladištima.

-             Pravila koja se odnose transport u cilju svođenja na najmanju moguću meru troškova oko opreme za transport i raspored prevoza.

 

Sistem fizičke distribucije preduzeća mora biti efikasan, pošto utiče bitno na satisfakciju potrošačevu saradnju sa proizvođačem (kupovinom njegovih proizvoda i korišćenjnjem njegovih usluga) što ima za posledicu veći obim prodaje i veću ostvarenu dobit. Svaka aktivnost ima svoju cenu, a fizička distribucija bitno utiče na konačnu cenu koju plaća potrošač za proizvode i usluge preduzeća. da bi potrošač dobio uslugu koju želi, mora se stvoriti program aktivnosti koji uključuje kao elemenat logistiku (fizičku distribuciju). Zahteve i potrebe potrošača treba uskladiti sa mogućnostima preduzeća.

 

Tabela 3. Učešće troškova logistike u ostvarenom prometu   

-   Transport u dovozu sirovina i materijala

-   Transport u odvozu, ukupno

     paletizacija

     od fabrika do skladišta

     od skladišta do potrošača

-   Skladišta i magacini

     plate službenika

     skladišni radnici

     ostali troškovi

-   Obrada porudžbina

     rentiranje terminala

     operativni troškovi terminala

     troškovi  računara

     obračun prodaja

-   Pakovanje

-   Upravljanje

     troškovi upravljanja

     praćenja zaliha

     planiranja zaliha

     obuka kadrova

-   Gubici zaliha

-   Kamata na kapital

    kamate na kapital u zalihama

    kamate na kapital u vozilima i zgradama

-   Izvozno-uvozne carine, premije i ostali rashodi posla

-   Rashodi za za usluge bescarinskih zona,

    tranzita i špedicije

 


Tema
Logistika u međunarodnom marketingu

 

 

Značaj i uloga logistike u MM-u

 

 

Pojam međunarodne marketing logistike je širi pojam od fizičke distribucije. Ona podrazumeva i obuhvata šire područje delovanja i veći broj aktivnosti od prostog transporta i fizičkog prometa robe. Međunarodna marketing logistika se definiše kao kontinuiran proces izgradnje i upravljanja sistemom usmeravanja i kontrole tokova materijala, proizvoda, dokumentacije od mesta pripreme i proizvodnje, pa do mesta zadovoljavanja potreba potrošača i ostvarivanja profita na inostranom tržištima. Iz navedene definicije se vidi da marketing logistika integtiše i usklađuje interne i eksterne tokove, kao i da se ne odnosi samo na fizičko kretanje gotovih proizvoda, nego i na kretanje neophodnih materijala i prateće komercijalne dokumentacije. Neophodno je da preduzeće reši interne tokove repromaterijala, delova, komponenti, poluproizvoda unutar i između pojedinih delova poslovnog sistema. Na podlozi internog i kontrolisanog dela marketing logistike ulazi se u formiranje dela marketing logistike, koji je eksterno orijentisan i koji treba da obezbedi da: pravi proizvodi dođu u neoštećenoj formi, u pravo vreme, na pravo mesto i po prihvatljivim cenama.

Uloga i ciljevi međunarodne marketing logistike se izvode iz opštih marketing ciljeva, usmerenih ka što potpunijem zadovoljenju potreba potrošača i korisnika na pojedinim inostranim tržištima. izvesno je da nema uspešnog marketinga bez dobro rešenih problema i poslova logistike. Moglo bi se reći da međunarodna logistika postaje sve kritičniji faktor, i jedna od bitnih pretpostavki uspešne internacionalizacije preduzeća. Smatra se da su u velikoj prednosti ona preduzeća koja imaju efikasan i kvalitetan sistem međunarodne logistike. Kvalitetan sistem međunarodne logistike treba da obezbedi ostvarivanje pet međusobno povezanih distributivnih ciljeva:

 

1. Maksimizirati broj realizovanih i odpremljenih, u odnosu na     broj primljenih porudžbina. Od velikog je Značaja da kompanija obradi, pripremi i realizuje što veći broj primljenih porudžbina. Pošto je nerealno očekivati realizovanje svih primljenih porudžbina, preduzeće mora dobro da kalkuliše i uporedi troškove održavanja određenog nivoa zaliha, sa troškovima eventualnog gubitka klijenta, koji bi se mogao opredelitiza nekog drugog. Marketing menadžeri moraju da se opredele za jedan prihvatljiv procenat realizacije primljenih porudžbina, koji je u skladu sa lokalnom praksom i logističkom osposobljenošću konkurencije.

 

 

 

Komentari (1)Add Comment
0
lkk
napisao harry, 01 /04/2010
GG bravo za ovo smilies/wink.gif

Napišite komentar

busy
 
seminarski